Yoksa siz bağımlı mısınız?

Bu haber 09 Ekim 2017 - 12:12 'de eklendi ve 114 kez görüntülendi.

Günümüzde hemen herkesin İnternet’e bağlanacak bir aracı var. Özellikle cep telefonu ve tablet kullanımı yaygınlaştıktan sonra buna ulaşmak çok daha kolay hale geldi. Bir türlü vazgeçemediğimiz, saatlerce elimizden düşürmediğimiz telefonlarımızdan sosyal medyaya ulaşmak ise daha büyük bir alışkanlık haline geldi. Ne yazık ki İnternet de, her şeyde olduğu gibi aşırı kullanıldığında bağımlılık yaratabiliyor. Peki, bağımlı olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? İnternet bağımlılığı hakkında merak edilenleri Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BRSHH) İnternet Bağımlılığı Polikliniği’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Ramazan Konkan anlattı.

Durumumuz gerçekten vahim! 

İnternet’i gereğinden fazla kullanmaya başlayan kişi ilk etapta aşırıya kaçtığını fark edemiyor. Ona göre saatlerce İnternet’in başında bulunmak büyütülecek bir şey olmayabiliyor. Ancak uzmanlar, kişinin sosyal hayata ayırdığı zamanın azaldığı ve bilgisayar başında daha uzun saatler geçirmeye başladığı andan itibaren tehlike çanlarının çaldığını söylüyor. Günlük hayatını ihmal etmesi, yaşamın gereklerini görmezden gelmesi, ailesine ya da sevdiklerine daha az zaman ayırması ve tüm bu zamanı İnternet başında gereksiz bilgi bombardımanı, sohbet programları ya da alışveriş sitelerinde harcaması, durumun sorun boyutuna ulaştığını gösteriyor.

Bağımlılık düzeyi, kişinin İnternet’i aşırı kullanmaya başladığı dönemden önceki hayatı ve mevcut hayatı kıyaslandığında ortaya çıkıyor. İnternet’e bağımlı hale gelen kişi, bir süre sonra bu durumu fark etse de çevresine bunu istediği zaman bırakabileceğini yani bağımlı olmadığını söylemeye başlıyor. Ancak uzmanlara göre diğer tüm bağımlılıklarda olduğu gibi bu da hiçbir zaman gerçekleşmiyor.

İnternet hayatımız için büyük bir tehdit
İnternet bağımlılığı özellikle çocuklar için büyük bir tehdit unsuru. Bu konuda uzmanlar anne-babaları uyarıyor. Çocukların kontrolsüz İnternet kullanımı gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebileceği gibi uzun saatler bilgisayar başında oynanan, özellikle şiddet içeren oyunlara dikkat çekiliyor. Yetişkinler için de bir sorun olan İnternet bağımlılığı, özellikle kişinin gece geç saatlere kadar vaktinin çoğunu bilgisayar başında geçirip, ertesi günün iş verimini düşürüyorsa, dikkate alınması gerekiyor. Kişinin bağımlılığının farkına vardığı ancak istemesine rağmen kurtulamadığı durumlarda uzman desteği almak şart. Psikiyatri Uzmanı Dr. Ramazan Konkan, İnternet’te harcanan sürenin aşırı olup olmadığını kişinin ihtiyaçlarının belirlediğini söylüyor.

İçe kapanık kişiler dikkat!

İnternet bağımlılığı özellikle insan ilişkilerinde zayıf kalan bireyleri daha çok etkisi altına alıyor. Çünkü insanlarla ilişki kurmakta zorlanan (asosyal) kişilerde bağımlı olma riski daha yüksek oluyor.

Sanal aşklara kanmayın
İnternet’te yaşanılan sanal ilişkilerde genellikle her iki kişi ya da en azından biri bu ilişkiyi gerçek hayata taşımayı düşünüyor. Ancak Dr. Konkan, İnternet’te kişilerin kendilerini olduklarından farklı gösterebildikleri için sanal ilişki yaşayanlara dikkatli olmalarını tavsiye ediyor. Çünkü insanlar sanal ortamın perdesinden yararlanarak kendilerini farklı tanıtabiliyor. Gerçek hayat ile sanal ortamda yapabildikleri arasında aşırılıklar bulunabiliyor. Bu fark edildiğinde ise sancılı bir süreç başlıyor. Sanal ilişkinin sadece ‘sanal’ olduğunun farkında olarak devam eden ilişkiler zararsız olarak görülse de yine de uzmanların uyarılarını ciddiye almakta fayda var.

İnternet bağımlılığı nasıl tedavi ediliyor?
Birçok psikolojik sorunda olduğu gibi İnternet bağımlılığı sorununun da tedavisi mümkün. Geçtiğimiz aylarda sadece bu bağımlılığın çözümü için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde İnternet Bağımlılığı Polikliniği açıldı. Polikliniğin uzmanlarından Dr. Konkan, internet bağımlılığı tedavisinde kişinin internet kullanma biçimi ve zamanlamasının
belirlenip, bunun kar ve zarar dengesi u¨zerinde kişiyle görüştüklerini belirtiyor. Tedavi süresince uzman, kişi için en makul internet süresini kişinin internete ihtiyaçlarını göz
önünde tutarak kişi birlikte belirliyor. Uygun süre ve net bir günlük kullanım programı belirleniyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com