Sudan gelen şifa: Jeotermal

Bu haber 17 Temmuz 2017 - 10:05 'de eklendi ve 332 kez görüntülendi.

Suyun hayatımızdaki yeri ve önemini anlatmak istesek sınırlı sayıda kelime ile ama çok çok önemli olduğunu söyleriz. Evet, su olmazsa hayatta olmaz. İşte bu kadar önemli. Biz canlıların yaşamını sürdürebilmesi için olmazsa olmazlarımızdandır su. Yaşamanın dışında bir de şifa kaynaklarımız var yeryüzüne vuran. İşte burada Jeotermal giriyor devreye, yani “Termal Sağlık Turizmi”nin önemi…

Termal sağlık turizmi mineralize termal su banyosu, içme, inhalasyonlar, çamur banyosu gibi çeşitli türdeki yöntemlerle birlikte, iklim kürü, fizik tedavi, rehabilitasyon, psikoterapi, diyet gibi destek tedavilerin birleştirilmesi ile yapılan kür uygulamaları amacıyla oluşan turizm hareketi olarak tanımlanır. Bu tedavilerin yapıldığı kuruluşlara ise Termal Kür Merkezi denilmektedir.

Termal suyun tedavi amacıyla kullanılabilmesi için o suyun yeraltından çıkan doğal termal su olması, sıcaklığının 20°C üzerinde bulunması, litresinde ise en az bir gram mineral bulunması gerekir.

Termal tedavi kürleri sadece hastalar için birer tedavi değil, aynı zamanda sağlıklı bireyler için de sağlığı güçlendirici, destekleyici aktif dinlenme tatillerine dönüşmüştür. Ülkemiz bu tür sağlık hizmet sunumu için en cazip ülkelerden biri durumundadır. Türkiyeyi batı ülkeleri açısından termal sağlık turizmi için çekici ve tercih edilir kılacak birçok faktör söz konusudur. Günümüz insanı artık termal sağlık tesisi tercih ederken, kendi ülkesinden farklı iklim, tarih ve kültürel özelliklere sahip ülkeleri seçmektedir. Türkiye, kısa sürede dünyanın termal sağlık turizmi için en önemli ülkesi olmaya aday durumdadır.

Ancak, gerek alt yapı, gerek tıbbi yönetim ve hizmetler ve gerekse de eğitimli ve deneyimli sağlık personeli açısından eksiklerimizi hızla tamamlamamız gerekmektedir.

Termal Latinceden hemen tüm dünya dillerine girmiş kaplıca ise Türkçe bir sözcüktür. Her ikisi de aynı anlamı içerir ve sıcak şifalı su kaynaklarını, çamurları, doğal çevreyi ve tabi ki buradaki sağlık tesis ve işletmelerini ve nihayet yerleşim yeri ve yöreyi ifade eder. Kaplıca tedavisi ya da kaplıca kürü ise kaplıcalara özgü şifalı unsurlar olan termaomineralli sular, çamurlar, doğal-iklimsel faktörler ve çeşitli doğal tedavi yöntemleri ile bu amaçla kurulmuş termal tesislerde yürütülür.

Termal tedavi programlarının temel tedavi yöntemi ise sıcak ve mineralli sular ile tedavi olan balneoterapidir. Termal tıp, kaplıcalarda yürütülen her türlü tıbbi tedavi, terapi ve hizmetleri kapsar. Bugün modern tıp içerisinde özellikle Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de de termal tıp bilimsel bir tıp disiplini olarak yerini almıştır ve kaplıca tedavisi ve termal uygulamalar birçok ülkede sağlık sigortaları kapsamında, geçerli sağlık hizmetleri sisteminin bir parçasıdır.

Türkiye’de, termal ve kaplıca sözcükleri aynı zamanda Türk insanının topraklarımızın zengin doğal şifa kaynakları temelinde gelişen ve halen süren önemli bir sağlık ve şifa geleneğini de yansıtır. Kaplıca ziyaretçileri arasında en yaygın hastalık grubunu romatizmal hastalıklar oluşturmaktadır.

Kaplıca kürleri ve termal tedavilerin iyileştirici etkilerinin bilimsel temelde araştırılması ülkemizde son yıllarda özel önem kazanmış ve yoğunlaşmıştır. Son yıllarda hem Türkiye’de hem de diğer Avrupa ülkelerinde yürütülen bilimsel çalışmalar ve araştırmalar termal tedavi ve balneoterapinin bir dizi olumlu ve sağlığa yararlı etkisini ve başta romatizmal hastalıklar ve dermatolojik hastalıklar olmak üzere birçok hastalıkta tedavi edici etkilerini ortaya koymuştur. Bu hastalarda hastalık belirtileri ve bulgularında iyileşmeler yanında yaşam kalitelerinde ve genel iyilik hallerinde anlamlı düzelmeler de gösterilmiştir. Kanıta dayalı tıp yaklaşımıyla romatizmal hastalıklar ve cilt hastalıklarında geliştirilen tedavi rehberlerinde artık kaplıca tedavisi giderek artan ölçüde yer almaktadır.

Termal sağlık tesislerindeki tedavi giderlerinin ülkelerin veya sağlık sigorta kuruluşlarının bütçelerine yük oluşturmadığı yayınlarda vurgulanmaktadır. Balneoterapinin; ilaç tüketimi, sağlık hizmetleri kullanımı, hastanede yatış süresi ve işe gelememe gibi göstergelerde anlamlı azalmalara yol açtığı gösterilmiştir.

Bütün yıl boyunca termal tedavinin endikasyona bağlı olarak uygulanabilir olmasına rağmen geleneksel olarak insanlar daha çok, daha rahat aylarda ilkbahar, yaz ve sonbaharda termal tesisleri ziyaret etmektedirler. Ancak termal tesislerin birer termal sağlık tesisi haline dönmesi ile termal odaklı sağlık turizmini tüm yıla yaymak mümkündür.

Bir kaplıca küründe uygulanacak tedavi yöntemleri hastanın durumuna, hastalığına göre düzenlenir ve kür süresince alınan yanıta göre gerekli modifikasyonlar yapılır. Çağdaş kaplıca küründe balneoterapi yöntemleri yanında ilaç tedavisi, fizik tedavi, egzersiz tedavisi, diyet, psikoterapi, sağlık eğitimi de aynı zamanda uygulanabilir. Bu uygulamaya kompleks kaplıca kürü adı verilir. Balneoterapi de termal ve mineralli sular, peloidler(doğal çamur) ve doğal gazlar tedavi aracı olarak kullanılırlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com