Termal sağlık turizmi ve yapılması gerekenler

Bu haber 16 Temmuz 2017 - 17:30 'de eklendi ve 335 kez görüntülendi.

Termal kaynakların dinlence amaçlı kullanımı tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de çoğunlukla yakın mesafedeki insanların lokal tesisleri ziyaretleri şeklindedir. Birçok termal turistik tesis bayram, yaz tatili, yıllık izin gibi belirli dönemlerde eş, dost ve akraba ziyareti için ziyarette bulunan büyük şehirlerde yaşayan insanların bu seyahatleri sırasında kısa süreli uğrak yeri olarak kullanılmaktadır.

Tüm dünya da termal sağlık turizm (kaplıca, otel, kür merkezi ve kür klinikleri) tesisleri daha önceki dönemlerine göre çok daha parlak dönemler yaşamaktadırlar. Birçok hastalığın tedavisi yanında iyi bir dinlenme için de termal su kaynaklarına yakın konuşlanmış sağlık turizmi tesislerine ilgi giderek artmaktadır. Nitekim dünya da, hastalıkları doğal yöntemlerle iyileştirmek güçlenen bir eğilimdir.

Ayrıca dünya nüfusunun hızla yaşlanması, sağlıklı yaşlı nüfusa sunulan hizmetlerin çeşitliliği ile maliyetlerinin artıyor olması insanların sağlıklı yaşlanmaları için orta yaşlardan itibaren termal sağlık turizmi kapsamındaki hizmetlerden yararlanmaları ve sağlıklarını korumaları için bu programlara katılmaları teşvik edilmektedir. Bunlara ilaveten insanların değişik yerlerde tedavi olma istekleri ile insanların tatil yaparken, dinlenirken tedavi olmayı tercih etmeleri bu kapsamdaki sağlık turizminin gelişmesine neden olmaktadır. Gelişmiş ülkelerdeki sağlık hizmetlerinin maliyetinin yüksek olması, görece yaşlı nüfusun fazlalığı sosyal güvenlik sistemlerini daha ucuz hizmet arayışlarına yöneltmektedir. Bu doğrultuda, sosyal güvenlik kurumları ve özel sigorta şirketleri kaliteli tıbbi hizmet sunan ve coğrafi olarak yakında yer alan ülkelerle paket anlaşmalar yaparak, sağlık hizmetlerini daha düşük maliyetli ülkelerden karşılama yoluna gitmektedir.

Sağlık turizminin akla ilk gelen unsuru olan termal turizm halen önemini korumaktadır. Sağlık sektörünün ekonomik sürecini yöneten tıbbi cihaz ve ilaç üreticileri tarafından 19.yy sonuna kadar sağlık ile özdeşleşmiş “Termal Sağlık Tesisleri” arka plana itilmiş olsa da son 15-20 yıldır termal sağlık hizmetinin artık geleneksel ama vazgeçilmez bir öğe olduğu kabul edilmektedir.

Aslında geçmişi turizmle her zaman bağlantılı olan termal tedaviler ve kaplıca ziyaretleri son yıllarda bir iç turizm olgusu olmaktan çok bir sınır aşırı turizm olgusu olarak gündeme gelmektedir. Bu şekliyle termal turizm, sağlık turizminin yeni ve özellikle ülkemiz için cazip bir seçeneğini oluşturmaktadır.

Bu bağlamda yapılacak çalışmalar ile özellikle Avrupa ülkelerinde yaşayan potansiyel termal sağlık turizm “müşterileri” daha doğru bir tanımla “termal küristler” Türkiye termallerini tercih edebilirler. Çünkü, Türkiye’nin yaygın bilinen klimatik ve ekonomik avantajları burada da devreye girebilir. Termal sağlık hizmetlerinin, çağdaş tesislerde bilimsel tıbbi temelde sunulma becerisinin de gösterilmesi halinde Türkiye’nin termal kaynakları sağlık turizminin lokomotifi işlevini görecek ve hak ettiği uluslararası saygınlığı kazanabilecektir.

Uluslararası geri ödeme kurumlarından gelen talepleri karşılamak için uluslararası geçerliliği olan standartların sağlık hizmetlerinde sağlanması gerekmektedir.

Uluslararası beklentilerin karşılanabilmesi için termal sağlık tesislerinde
aşağıdaki özellikler aranmaktadır;

• Uygun yeterli fiziki altyapı,

• Termal suyun fiziksel ve kimyasal özelliklerinin ilan edilmesi,

• İyi korunmuş düzenli çevresel etkenler,

• Ulaşım ve transfer standartlarının sağlanması

• Kadrolu uzman hekim, fizyoterapist ve hemşire gibi çalışanların yeterliliği

• Eğitimli yardımcı sağlık personelinin bulunması

• Modern tıbbi teknoloji,

• Sağlık hizmetlerinde etik değerlere bağlılık ve veri gizliliğine uygunluk temini,

• Fiziki ve ekonomik açıdan kolay ulaşılan sağlık hizmeti sunulabiliyor olması,

• Tesiste iklim-terapi, hidro-terapi, diyet-terapi, çamur tedavisi,
inhalasyon-terapisi gibi farklı tedavi imkânlarının veriliyor olması,

• Değişik şekilde fiziksel aktivite ve spor imkânlarının bulunması,

• Temel konvansiyonel tanı imkânlarının olması

• Tesisin doğal termal su havuzunun olması,

• Yeterli bilgi teknolojilerine dayalı hizmet sunumu kurgusu,

• Uluslararası standartlarda tedavi protokollerinin geliştirilmiş olması ve
hastalara tedavi protokolleri için yeterli bilimsel bilgi verilmesi,

• Kaliteli hizmet sunma standartlarının kolay erişilebilir şekilde ilan edilmiş
olması

• Yurt dışı sağlık sigortalarının ülkelere özgün beklentilerinin karşılaması için
gerekli anlaşmaların yapılması

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com