Geçmişten bugüne termal turizm

Bu haber 16 Temmuz 2017 - 17:47 'de eklendi ve 348 kez görüntülendi.

Sağlık turizminin en önemli ayaklarından biri de şüphesiz termal turizmdir. Jeotermal kaynakları her ne kadar gerektiği gibi tesisleşme durumuna gelememişse de bazı şehirlerimiz de örneğin Bursa’da olduğu gibi çeşitli kaplıcalar günümüze kadar gelmiş ve hâlâ kullanılmaktadır. Şimdi termal turizmin tarihçesine kısaca bir göz atalım.

Termal ve mineralli suların dinlenme ve sağlık amaçlı kullanımı insanlık tarihi kadar eskidir. Özellikle Anadolu topraklarında termal kaynakların tarihsel kullanıma şahitlik eden sayısız eser vardır. Yapılan arkeolojik çalışmalara göre, termal sular bronz çağından bu yana yaklaşık 5000 yıldır Mısırlılar, Makedonlar, Persler, Romalılar, Türkler ve hatta Vikingler tarafından temizlenme, dinlenme, zindeleşme ve tedavi amaçlı kullanılmıştır.

Anadolu’da ise geçmişi yüz yıllara varan kaplıca turizmi etkinliği ve göreneği söz konusudur. Anadolu’da kullanılan kaplıca ve içme adı verilen merkezlerin bilinen kuruluş tarihleri genellikle Romalılara kadar gitmektedir. Romalılar ile hemen hemen aynı yerleşkelerde Selçuklular ve Osmanlılar da jeotermal sulardan benzer amaçla yararlanmışlardır.

Türkçede sıcak suların çıktıkları yerlere lokal su ve iklim sıcaklığına da gönderme yaparak ılıca denilmektedir. Doğal sıcak su kaynaklarının bulunduğu yerlere tesisler ve hamamlar yapılması şeklinde üstlerinin kapatılması ile ılıcalar önceleri kapalı ılıca diye isimlendirilmiş, sonradan da iki kelimenin birleşmesinden kaplıca (kaplıca = kapalı ılıca) sözcüğü gelişmiştir. Kaplıca geleneği, güçlü bir sosyokültürel olgu olarak varlığını günümüzde de sürdürmektedir. Ayrıca Türkler Anadolu’ya getirdikleri Cerge (buhar banyosu) geleneğini burada karşılaştıkları Roma banyosu ile birleştirerek Türk Hamamı kullanımını geliştirmiştir. Sıcak sulardan yararlanma kavramı Türk Hamamı kavramının gelişmesini sağlamış ve Türkiyeyi ziyaret eden turistlerin mutlaka görülmesi gereken yerler listesine süreç içerisinde Türk Hamamı girmiştir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com